Kokos

Czym jest pasta kokosowa?

Niezwykła pasta

Pasta kokosowa jest po prostu masłem orzechowym bezpośrednio z kokosa. Powstaje przez zmielenie kokosa. Nie zawiera absolutne żadnych dodatków. Ma dosyć gęstą konsystencję jak i także smak słodki. Nie da się ukryć, że najlepiej pasuje na ciepło. Powinna to być temperatura powyżej dwudziestu pięciu stopni. Wówczas pasta zrobi się miękka oraz będzie się nam rozpływała w ustach. Sprawdza się zatem najlepiej jako topping na spody ciepłe takie jak naleśniki, omlety czy też racuchy. Wtedy nie wymaga od nas podgrzewania. Wystarczy, że dodamy dużą łyżkę. Po chwili już pasta się sama rozpływa oraz rozpłynie się po całej powierzchni.

Jak zrobić z pasty mleko kokosowe?

Każde mleko jak i także mleczko kokosowe, które kupujemy w sklepie w puszce powstaje z niczego innego jak z kokosowej pasty. Większość z nich niestety zawiera masę dodatków oraz także konserwantów. Dzięki nim w puszce mogą przetrwać nawet kilka lat. Mając kokosową pastę zawsze możemy mieć w domu zapas mleka kokosowego. Zrobimy go dokładnie tyle ile dokładnie potrzebujemy. Jest to możliwe dosłownie w kilka sekund. A zatem jak zrobić mleko? Wystarczy, że zblendujemy parę łyżek pasty kokosowej z wodą i już mamy wszystko gotowe.

Różnica pomiędzy pastą kokosową a olejem kokosowym

W zasadzie to pasta kokosowa na dobrą sprawę nie ma absolutnie żadnych wad. Jest niesamowicie smaczna oraz znika bardzo często prosto ze słoika. Musimy być ostrożni, ponieważ musimy zachować umiar. A czym się różni kokosowa pasta od kokosowego oleju? Olej kokosowy jest samym tłuszczem. Zaś pasta kokosowa to po prostu cały kokos, który jest bardzo dobrze zmielony. Kokos to bardzo tłusty orzech. W związku z tym zawiera, aż 65% zawartości tłuszczu. Wiele osób gubi się już całkiem i nie mają pojęcia czy pasta kokosowa, krem kokosowy czy też kokosowy miąższ to w ogóle ten sam produkt? Okazuje się, że jak najbardziej tak. Występuje jedynie pod różnego rodzaju handlowymi nazwami. Nazwa w zasadzie nie ma zupełnie znaczenia. Sama jednak jakość produktów oraz ich smak są inne. Przede wszystkim się różnią zawartością tłuszczów. Odtłuszczone bardzo pasty są ciężkie oraz twarde w użyciu. Zawartość tłuszczu optymalna to 72%. Pastę tą w sposób łatwy wydobędziemy ze słoika i w dodatku jest niezmiernie smaczna. Znajdziemy również takie pasty, która mają wysoką zawartość tłuszczów. Są one niezmiernie miękkie i bardzo łatwo można rozsmarowywać w ogóle bez podgrzewania. Ich smak jest jednak niesamowicie tłusty i osobiście nie smakują tak dobrze. Oczywiście ostateczny wybór należy tylko i wyłącznie od nas. To my decydujemy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *